Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
V metalcoreu jsem poslední dobou konzerva. Nemám rád všechny ty nové trendy kapelky, které „ten můj metalcore“ umazaly klavírem, melodickými vokály a popem. Výjimek je jen pár. Poslední dobou mezi takové patří například i australští NORTHLANE, které jsem před pár měsíci sice propásl na jejich zastávce v Praze po boku PARKWAY DRIVE, ale o to víc jsem si krátce poté zamiloval některé jejich skladby. NORTHLANE jsou vlastně prototypem mladé metalcoreové vlny. Skvělá čistá produkce, melodické vsuvky, elektronické domalovánky hutných riffů. Záplavu takových kapel ignoruji. Znějí stejně. Navíc mi špiní můj oblíbený žánr toxickým nánosem. Proč o nich tedy vlastně píši? Co je zde jinak? Mají hloubku. Jsou epičtí. Dokáží gradovat. Vystavět skladby, které nepůsobí jako x-tá kopie x-té kopie podobných kapel.
„Node“ je pomalejší než minulé album „Singularity“. Minulost této kapely nastavila laťku celkem vysoko a sestava byla nucena projít velkou změnou, a to sice na postu zpěváka, kdy Adriana Fitipaldese, který byl v kapele od počátku, nahradil novic Marcus Bridge. A jak to dopadlo? Aktuální materiál obstál se ctí. „Node“ je éteričtější a rockovější. Ještě více se tu proplétají hutné riffy s vesmírně relaxačními plochami kytar a řvaný vokál s melodickými popěvky. Je zde méně dravé progrese, ale i přesto skladby nejsou fádní. Mají silná místa. Mají vnitřní pětí. Jednoznačně z mladé generace melodických metalcoreů jedna z nejzajímavějších formací.
Rozhodně dobrá deska od velmi slušné kapely. Zpočátku se mi to sice moc nezdálo, vadilo mi jak ubrali na plynu a hutnosti. Postupem času to ale vyzrálo. Kapela umí napsat docela kvalitní a promyšlené skladby a vše je ideálně nazvučeno. Za lepší považuji první polovinu desky. Ale každopádně na Singularity to nemá.
Všeříkající název alba. Delší tvůrčí pauza u ostravských rozhodně neznamená změnu stylu. Na to už jsou v tom svém pevně usazeni a z této pozice orchestrují další palbu ostrých songů, kterým opět nechybí odpich a chytlavé motivy. Tradičně dobrá práce!
Zásady sice nepustí, ale psát shout po prvním poslechu tohoto (záměrně) kostrbatého propletence není lehký úkol. Na druhou stranu jsou to stále ti samí GIGAN se svým živelně-technickým a pořád kreativním death metalem. A také i pro mnohé nestravitelným.
Dana Schechter (SWANS) a Tim Wyskida (KHANATE) stvořili pod hlavičkou INSECT ARK další neortodoxní dílo ponořené v drone, sludge a noise rocku. Sugestivní dílo, ale je těžké se v té bažině neutopit.
Odporně chutná lahůdka ukuchtěná z nekompromisně kvalitních surovin. Je to "jen" svérázný old school death metal anebo moderní verze extrémních forem metalové muziky? Možná oboje,ale rozhodně unikátní záležitost pro hledače v okrajových hudebních sférách.
Velkolepé, mnohovrstevnaté a produkčně velkorysé dílo. Jiné ani po minulém albu být nemohlo. Pro někoho možná i trochu za hranou kýče, ale když Jón Aldará se velmi dobře poslouchá, ať působí kde chce. Není to na první poslech, ale i po něm už spokojenost.
Deska, která po skvělém singlu ("Break My Lying Tongue") nakonec nedokázala tuto laťku udržet po celou hrací dobu. Silnější skladby se míchají s těmi "vatoidními" a jako celek nahrávka uplyne a příliš emocí nevzbudí. Model VOLA se asi opravdu vyčerpává.
Zásadní kapela mého dospívání a také kapela, kterou jsem 20 let ignoroval přišla s deskou odkazující k tomu nejlepšímu z její historie. Zároveň ovšem ani neevokuje pocit opakování se. "Disintegration" je jen jeden, ale tohle rozjímání mě prostě baví.