Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
V metalcoreu jsem poslední dobou konzerva. Nemám rád všechny ty nové trendy kapelky, které „ten můj metalcore“ umazaly klavírem, melodickými vokály a popem. Výjimek je jen pár. Poslední dobou mezi takové patří například i australští NORTHLANE, které jsem před pár měsíci sice propásl na jejich zastávce v Praze po boku PARKWAY DRIVE, ale o to víc jsem si krátce poté zamiloval některé jejich skladby. NORTHLANE jsou vlastně prototypem mladé metalcoreové vlny. Skvělá čistá produkce, melodické vsuvky, elektronické domalovánky hutných riffů. Záplavu takových kapel ignoruji. Znějí stejně. Navíc mi špiní můj oblíbený žánr toxickým nánosem. Proč o nich tedy vlastně píši? Co je zde jinak? Mají hloubku. Jsou epičtí. Dokáží gradovat. Vystavět skladby, které nepůsobí jako x-tá kopie x-té kopie podobných kapel.
„Node“ je pomalejší než minulé album „Singularity“. Minulost této kapely nastavila laťku celkem vysoko a sestava byla nucena projít velkou změnou, a to sice na postu zpěváka, kdy Adriana Fitipaldese, který byl v kapele od počátku, nahradil novic Marcus Bridge. A jak to dopadlo? Aktuální materiál obstál se ctí. „Node“ je éteričtější a rockovější. Ještě více se tu proplétají hutné riffy s vesmírně relaxačními plochami kytar a řvaný vokál s melodickými popěvky. Je zde méně dravé progrese, ale i přesto skladby nejsou fádní. Mají silná místa. Mají vnitřní pětí. Jednoznačně z mladé generace melodických metalcoreů jedna z nejzajímavějších formací.
Rozhodně dobrá deska od velmi slušné kapely. Zpočátku se mi to sice moc nezdálo, vadilo mi jak ubrali na plynu a hutnosti. Postupem času to ale vyzrálo. Kapela umí napsat docela kvalitní a promyšlené skladby a vše je ideálně nazvučeno. Za lepší považuji první polovinu desky. Ale každopádně na Singularity to nemá.
Na rozdíl od kolegy Manatara si nemyslím, že se tihle Švédové nějak příliš stylově rozvírají. Většinu času je to prostě symfoničtěji pojatý black/death, který neurazí, ale nic zásadního se neděje. Jen ty čisté vokály trochu vybočují.
Čekal jsem možná trošku větší tlak, nazvučení nahrávky je totiž vzhledem k žánru poněkud vzdušnějšího ražení. Kompozičně však máme co dělat s kvalitní náloží disonantního death metalu lehce ve stylu GIGAN. Američtí debutanti však rozhodně nezklamali!
Švédové se na svém debutu zeširoka rozkročili z blackových základů, přes death, symfo-black až k post metalovým variacím. Jen je toho občas až moc naráz. Deska je prima, ale víc se těším na pokračování, až si utřídí myšlenky na své další směrování.
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Jedni z mála u nás (ne-li vůbec jediní) představitelé zatuchlého hnilobného death/doomu o sobě dávají vědět novým EP, jehož trojice chorobných songů také jasně demonstruje fakt, že tato obluda už dozrála na úroveň plnohodnotného alba. Čím dříve, tím lépe!
Pokračování, která neukončují děj, to mají těžké. Druhé Silo je pomalé, vláčné a nestane se v něm vlastně nic, co by se nevešlo do jednoho dvou dílů. Nečtenářům knih navíc nemusejí být zřejmé všechny pohnutky jednajících. Tak snad to třetí řada narovná.
Ruské skupiny většinou ignoruji, ale než jsem si všiml, že je tahle z Jekatěrinburgu, upoutal mě jejich starosvětský thrash. Nic převratného se sice neděje, spíš je to jako výlet zpět časem, ale pro pamětníka celkem dobrý.